Konsolidacja kredytów gotówkowych

Dodane przez wlodek - pon., 01/29/2018 - 09:51
money

Czasami zdarza się, że mamy kilka kredytów, w różnych bankach, w przypadku ciężkiej sytuacji finansowej możemy zdecydować się na tak zwaną konsolidację kredytów. Na czym ona polega?

Konsolidacja kredytów

Konsolidacja kredytów inaczej nazywana jest konsolidacją długu. Polega ona na przeniesieniu wszystkich posiadanych przez nas kredytów gotówkowych do jednego banku. Z czym wiąże się taka decyzja? Jeżeli chodzi o pozytywne kwestie tego przedsięwzięcia, to na pewno jest to ujednolicenie stopy procentowej oraz wszystkich innych warunków kredytu, często w sumie rata miesięczna jest niższa niż dodanie do siebie wszystkich rat, które płaciliśmy do tej pory, niestety wiąże się to zazwyczaj z wydłużeniem okresu kredytowania a co za tym idzie zwiększeniem całej sumy do spłaty, ponieważ odsetki naliczane są od miesięcznej raty kredytu, a nie jednorazowo od całej sumy. Często kredytobiorcy wybierają tę formę kredytowania, aby wyjść z wcześniej zaciągniętych długów. Ogólnie rzecz biorąc sytuacja wygląda tak, że kredyt w którym konsoliduje swoje długi reguluje Twoje dotychczasowe zadłużenia i jesteś winien pieniądze tylko jemu.

Podstawowym celem konsolidacji kredytu jest zmniejszenie miesięcznej kwoty zobowiązań, jeżeli przy obliczaniu okazuje się, że kwota będzie wyższa, lub taka sama - nie ma najmniejszego sensu, aby dług konsolidować, ponieważ jeśli nie byliśmy w stanie spłacać rat w takiej wysokości, jak dotychczas, to nie będziemy w stanie spłacać ich również teraz. Minusem jest fakt, że często kredyt konsolidacyjny tylko z pozoru jest tańszy, ponieważ czas na spłatę zadłużenia zostanie wydłużony.

Wybór metody konsolidacji długu
Na co należy zwrócić uwagę konsolidując dług? Po pierwsze na wysokość miesięcznej raty, o czym wspomniane było już wyżej. Po drugie na okres spłaty, jaki proponuje nam nasz nowy wierzyciel. Po trzecie na całkowitą kwotę kredytu, jaka pozostaje nam do spłaty, na pewno będzie ona wyższa niż suma, którą mieliśmy po dodaniu ze sobą wszystkich poprzednich zobowiązań, oczywiste, że im ta różnica będzie niższa tym lepiej. Konsolidacja powinna sprawić, że kredyty gotówkowe mniej obciążają rodzinny budżet.

Ostatnim na co należy zwrócić uwagę jest oprocentowanie według stopy RRSO, jej wynik, to liczba, która pokazuje całkowity koszt wzięcia kredytu, uwzględnia się w niej także stopę oprocentowania, a także prowizję pobieraną przez bank. Kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy pozbyć się zadłużenia, należy jednak zwrócić dokładnie uwagę na ofertę, jaką przedstawia nam bank, aby nie okazało się, że będziemy w jeszcze gorszej sytuacji finansowej niż byliśmy do tej pory.