Klient firmy pożyczkowej – charakterystyka

Dodane przez wlodek - śr., 12/20/2017 - 14:03
klient

W Polsce rynek kredytów krótkoterminowych znajduje się w dynamicznym trendzie wzrostowym. Wzrost firm pożyczkowych jest spowodowany ogromnym popytem zgłaszanym przez klientów indywidualnych. Warto wiedzieć, że firma pożyczkowa to główna alternatywa dla kredytów w bankach komercyjnych. Kim jest klient firmy pożyczkowej?

Stereotyp klienta parabanku jest szczególnie związany z bezrobociem, wykluczeniem finansowym, a także bardzo niską świadomością ekonomiczną. Od kilku lat profil klienta rynku pozabankowego zmienia się pozytywnie. To z reguły kredytobiorca młody lub w średnim wieku, u którego występuje duże zrozumienie podstaw kształtowania umów kredytowych. Najpopularniejsza grupa kredytów krótkoterminowych znajduje się w przedziale 500 – 3000 złotych. To sygnalizuje, że przeciętny kredytobiorca bierze niewiele pieniędzy, a jednocześnie nie ryzykuje przejmowania majątku trwałego za bezcen w ewentualnym procesie windykacji. Klient firmy pożyczkowej znajduje się z reguły w sytuacji wykluczenia z oferty standardowego banku komercyjnego. Prawo bankowe i wytyczne KNF dotyczące udzielania kredytów w bankach detalicznych to duża przeszkoda dla kredytobiorców związanych z umowami o dzieło (artyści, wolne zawody), z umowami zlecenie (studenci, osoby młode wchodzące dopiero na rynek pracy). Firmom pożyczkowym opłaca się poza tym obsługa niewielkich kwot kredytów gotówkowych, a bankom komercyjnym wręcz przeciwnie. Klient firmy pożyczkowej przechodzi głównie do internetu, gdzie nie ma już wielkich problemów z potwierdzeniem wiarygodności. Wystarczy bowiem prosty przelew z rachunku osobistego, a także zaświadczenie o dochodach, aby otrzymać pieniądze. W niektórych firmach pożyczkowych nie dochodzi nawet do zabezpieczenia małych form kredytów ze względu na ogromny rozwój konkurencji. Wiele firm pożyczkowych pozyskuje kapitał przez emisję obligacji na rynku Catalyst. To mówi zdecydowanie o zainteresowaniu klientów pozyskiwaniem pożyczek krótkoterminowych.

Bank komercyjny nie może standardowo obsługiwać bardzo ryzykownych kredytów, bo to zagrożenie dla depozytów innych klientów. Firma pożyczkowa charakteryzuje się natomiast większą elastycznością. Przez to może obsługiwać zróżnicowane grupy docelowe.