Jak rozpocząć oszczędzanie?

Dodane przez wlodek - pt., 07/26/2019 - 10:57

Oszczędzanie to pozytywny nawyk. Dzięki nadwyżkom kapitałowym możesz uruchomić ciekawe inwestycje i nie ponosić przy tym ryzyka kredytowania. Ryzykujesz jedynie własnymi środkami. Jak rozpocząć oszczędzanie, aby nie wywołać żadnych negatywnych emocji i nie stracić zwyczajowego poziomu życia?

Nie oszczędzaj bez założonego, długoterminowego celu

Według raportów dotyczących tendencji w oszczędzaniu około 40% Polaków w ogóle nie odkłada pieniędzy, a 60% przechowuje nadwyżki na zupełnie nieoprocentowanych rachunkach osobistych. To niezbyt racjonalne posunięcie, ponieważ taka forma oszczędzania oznacza stratę na pędzącej inflacji. Wystarczy najczęściej jednorazowe założenie lokaty bankowej z funkcją automatycznego odnowienia, aby zachować kapitał nietknięty przez spadek wartości pieniądza. Profesjonalne oszczędzanie rozpoczyna się od sporządzenia planu wydatków na konkretny okres. Rozpisanie wydatków pozwala na szybką ocenę faktycznych potrzeb domowników i ograniczenie zbytków. Oszczędzanie dla oszczędzania to negatywne założenie, w którym nie znajduje się odpowiednia motywacja. Najlepiej sprawdza się ustalenie długoterminowego celu. Najwięcej pieniędzy oszczędza się na zakup nieruchomości, co potwierdzają statystyki (ponad połowa transakcji za gotówkę), na zabezpieczenie nieprzewidzianych wydatków, emeryturę, wakacje i sprzęty gospodarstwa domowego. Staraj się unikać oszczędzania tylko na czarną godzinę, która tak naprawdę rzadko nadchodzi w spodziewanej formie.

Podstawowe narzędzia inwestora indywidualnego

Oszczędzanie na lokacie bankowej to podstawowe narzędzie. Początkujący inwestor powinien rozejrzeć się również za obligacjami korporacyjnymi i nad akcjami spółek dywidendowych. Te dzielą się bowiem regularnie zyskiem z inwestorami. Oszczędzanie to dobra strategia na lata hossy, a inwestowanie w głębokim kryzysie to szansa na zakup przecenionych papierów wartościowych. Specjalistyczne opracowania dotyczące oszczędzania wskazują, aby podzielić wydatki w grupy, chociażby eksploatacja mieszkania, żywność, alkohol, wyjścia na miasto i do każdego przyporządkować paragony i przelewy. W budżecie występują koszty stałe i okresowe. Każdy wydatek przejrzyj pod kątem restrukturyzacji umów, dostawców, pewnych ograniczeń pakietów. Okresowe testowanie usługodawców pozwala na wypracowanie dodatkowych rabatów.

Zacznij od lokaty bankowej i zdobywaj doświadczenie

Pamiętaj, że oszczędzanie bez presji inwestycyjnej chroni jedynie przed inflacją. Jeżeli nie masz celu oszczędzania z dużym prawdopodobieństwem szybko stracisz motywację do zmiany nawyków.