Co to jest kredyt hipoteczny?

Dodane przez wlodek - czw., 05/30/2019 - 09:06
100pln

Kredyt hipoteczny to dla wielu jedyna możliwość na spełnienie swojego marzenia i kupno własnego mieszkania bądź też domu. Ten kredyt jednak pozwala kupić nieruchomość każdemu, kto ma odpowiednią zdolność kredytową, ale niewystarczająco dużo gotówki na to aby kupić nieruchomość bez zadłużania się. Cechą kredytu hipotecznego jest zawsze zabezpieczenie w formie hipoteki ustanowionej na nieruchomości i wpisanej do jej księgi wieczystej. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to dla nas bardzo ważna decyzja dlatego nie powinniśmy podejmować jej zbyt pochopnie, dlatego też wcześniej wart jest dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej, abyśmy w przyszłości nie musieli żałować podjętej decyzji.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny, kredyt na mieszkanie, bądź tez kredyt na dom zabezpieczeniem tych kredytów jest zawsze hipoteka ustanawiana na kupowanej przez nas nieruchomości. Jest to długoterminowe zobowiązanie celowe, co oznacza, ze pieniądze z takiego kredytu będziemy mogli wykorzystać wyłącznie w określony we wniosku kredytowym sposób czyli np. na kupno mieszkania. Wielu osobom chcącym kupić mieszkanie banki proponują właśnie kredyt hipoteczny Wówczas wielu klientów zadaje sobie pytanie „co to jest kredyt hipoteczny” żartobliwie można odpowiedzieć że jest to umowa, która wiąże dwie osoby bardziej, niż akt małżeństwa". Faktycznie umowę o kredyt hipoteczny zazwyczaj podpisujemy na kilkadziesiąt lat. Jeżeli rozwód zakończy małżeństwo, to rozstanie z bankiem może okazać się o wiele trudniejsze.

Kredyt hipoteczny – definicja

Przed podjęciem decyzji o kredycie hipotecznym powinniśmy się dowiedzieć na jego temat jak najwięcej. Jedne z ważniejszych informacji i pytań to: co to jest, jakie warunki należy spełnić aby go uzyskać, czy konieczne jest jego zabezpieczenie, czy kredyt hipoteczny może być tańszy, oraz czy możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny na remont albo kredyt hipoteczny na budowę domu, równie ważne pytanie to kto nie dostanie kredytu hipotecznego .

Zgodnie z Ustawą o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, przez umowę o kredyt hipoteczny rozumiemy umowę, w ramach której kredytodawca udziela nam kredytu zabezpieczonego hipoteką bądź też innym prawem związanym z nieruchomością, na nabycie lub utrzymanie:

•prawa własności budynku mieszkalnego bądź też lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, oraz ich budowy lub przebudowy,

•spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,

•prawa własności nieruchomości gruntowej bądź jej części,

•oraz udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, który stanowi odrębną nieruchomość bądź udział w nieruchomości gruntowej.

Powinniśmy również wiedzieć jakie nieruchomości mogą zostać obciążone hipoteką, a zatem może to być :

•prawo własności nieruchomości,

•spółdzielcze prawo do lokalu,

•prawo do użytkowania wieczystego,

•prawo do domu jednorodzinnego.